Ako kúpiť bitcoin

Keďže si chceme uchovať svoje súkromie a anonymitu, úplne najlepší spôsob, ako kúpiť bitcoin, je od veksláka za hotovosť. Ale nie každý pozná vo svojom okolí niekoho, kto by takto vedel a bol ochotný predať. Chodiť každý týždeň či mesiac na nejaké tmavé miesto s hotovosťou, tiež neznie ako najlepší nápad. Takže ak kupujete od veksláka, robte to cez deň, na verejnom mieste – v nejakej kaviarni, v nákupnom centre, ideálne v dosahu kamier. Ale pozrieme sa aj na ďalšie možnosti.

V prvom rade by sme si mali povedať niečo o technickej stránke veci – teda čo budeme vlastne pri nákupe potrebovať a ako si bitcoiny zabezpečiť.

Hardvérová peňaženka

Určite budeme potrebovať HW peňaženku. Odporúčam Trezor od českého výrobcu. Ponúkajú 2 modely – Trezor One a Trezor Model T. O pár eur lacnejšie, ako u výrobcu, ho momentálne dostať v Alze.

Pri kúpe HW peňaženky platí, že musí byť zabalená a zapečatená v originálnom balení od výrobcu. To preto, aby sme mali istotu, že s ňou nebolo nijako manipulované. Takže ak je vaša nová peňaženka rozbalená, alebo máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na predajcu, resp. výrobcu.

Taktiež platí, že nebudeme kupovať žiadne použité HW peňaženky spod ruky, niekde z bazoša a pod. Možno by sme pár peňazí ušetrili, ale to riziko nám za to nestojí, všakže?

Bezpečný nástroj na prijímanie platieb

Keď už máme HW peňaženku spojazdnenú, pripravíme si mobilnú aplikáciu, ktorá nám dovolí sledovať stav na našej HW peňaženke a tiež prijímať bitcoiny – Sentinel – pre Android a pre iOS

Táto appka dokáže generovať nové adresy pre prijímanie platieb na základe nášho verejného kľúča (XPUB) z našej HW peňaženky. Avšak, z tejto aplikácie nie je možné platby odoslať. Takže naše bitcoiny sú v bezpečí, aj keby sa náš mobil dostal do rúk nepovolanej osoby.

Nákup bez KYC

Know Your Customer (KYC) spolu s Anti Money Laundering (AML) sú regulácie úradov pre banky, zmenárne, burzy a všetky subjekty narábajúce s peňažnými transakciami a znamená to v skratke to, že pri registrácii na tieto burzy a pod., budú tieto od vás vyžadovať všetky údaje – osobné údaje (okrem iného aj napr. scan občianskeho, alebo pasu), ktoré sa môžu dostať do nesprávnych rúk.

KYC je zlo a my sa mu chceme vyhnúť. Takže nebudeme nakupovať cez žiadne burzy, zmenárne a už vôbec nie cez nejakých pochybných prostredníkov, ktorí by držali naše bitcoiny. Bitcoin sú slobodné peniaze a so slobodou prichádza zodpovednosť. Bitcoiny chceme mať bezpečne uložené u seba na HW peňaženke.

Bitcoin ATM

Bitcoinový automat je dostupný zväčša vo veľkých mestách a ak taký máte po ruke, môžete veselo nakupovať. Ak vám teda nevadí poplatok 2 – 6%.

Do sumy 1000 € nie je potrebná žiadna registrácia. Nad túto sumu musíte poskytnúť svoje tel. číslo, fotku a sken občianskeho preukazu. Na konci roku 2021 sa už hovorí o zavedení KYC v ATM aj pre nižšie sumy.

Na začiatok je to dobrá metóda. Dostupnosť BTC ATM si môžete pozrieť na Coinatmradar

Relai

Relai – aplikácia na pravidelný nákup (raz za týždeň, dva, alebo mesiac). Pre Android aj pre iOS

Výborný nástroj na pravidelný nákup, alebo tzv. DCA stratégiu. DCA (Dollar Cost Averaging) je metóda, pri ktorej pravidelne nakúpite BTC za určitú sumu, bez ohľadu na cenu bitcoinu. Napríklad, každý týždeň kúpim BTC za 10 €, nech bitcoin stojí 5k, alebo 100k. Keďže cena bitcoinu je volatilná, teda kolíše, za niekoľko rokov sa mi nákupná cena spriemeruje a nehrozí, že by som nakúpil pri nevýhodnej cene. Pozrite sa, aký ste mohli mať výnos, ak by ste použili DCA a posledných 5 rokov by ste kupovali BTC každý mesiac za 100 € – https://dcabtc.com/

Do aplikácie zadáme číslo bankového účtu, z ktorého budeme posielať pravidelné platby. Minimálna suma pre nákup je 10 €.

Bisq

Bisq – pokročilý nástroj pre nákup a predaj BTC. P2P obchody bez prostredníka. Peniaze z vášho bankového účtu smerujú priamo fyzickej osobe na druhej strane.

Nevýhodou je nutnosť vlastniť nejaké množstvo BTC pred prvým nákupom, ktoré bude použité ako kaucia pri obchode (15-50% z plánovanej kúpy). Bisq je trochu zložitejší hlavne pre začiatočníkov. Odporúčam skúšať až po nejakom tom oťukaní sa s Relai a Bitcoinom celkovo – zistiť ako fungujú adresy, transakcie atď. a prvý nákup robiť s čo najnižšou sumou. A treba si vybrať ponuku od obchodníka, ktorý je na Bisq-u už overený a má podpísaný účet.

Platiť môžete SEPA platbou, alebo z účtu Revolut (ak máte). Ja mám skúsenosť iba s Revolut platbou a keďže je to platba v rámci jednej banky, bolo to fakt zrealizované behom chvíle.

Článok je prevzatý z webu Parelelná Polis Levice

O autorovi

Podpor autora