5
(2)

Na to, aby tvoja bitcoinová peňaženka dokázala zobraziť, koľko máš bitcoinov, musí sa nejako pripojiť na blockchain a zistiť zostatky na tvojich adresách. To znamená, že sa musí pripojiť na nieči Bitcoinový uzol (Full node) a tam sa dopytovať na tvoje adresy a zostatky.

Použitie vlastného Electrum servera prináša viaceré výhody, hlavne pre užívateľov, ktorí chcú lepšie súkromie a bezpečnosť pri transakciách s bitcoinom. Tak, aké sú výhody použitia vlastného Electrum servera?

1. Zvýšené súkromie

Keď používaš verejný Electrum server, tvoja IP adresa a transakčné dopyty môžu byť viditeľné pre prevádzkovateľa servera, čo potenciálne znižuje tvoje súkromie. Spustením vlastného servera sa tieto informácie udržiavajú v rámci tvojej kontroly, čím sa znižuje možnosť sledovania tvojich transakcií a zostatkov.

2. Nezávislosť a kontrola

Vlastný Electrum server ti dáva plnú kontrolu nad overovaním transakcií a synchronizáciou s blockchainom. To znamená, že sa nemusíš spoliehať na informácie od tretích strán, čo môže byť fajn v situáciách, keď sú verejné servery preťažené alebo cenzurované.

3. Bezpečnosť

Používaním vlastného servera sa vyhýbaš riziku, ktoré je spojené s nefunkčnými alebo “zlomyseľnými” verejnými servermi, ktoré by mohli poskytovať nesprávne informácie o transakciách alebo zvyšovať riziko útokov typu man-in-the-middle.

4. Vzdelávací nástroj

Pre technicky zdatných používateľov môže byť spustenie a údržba vlastného Electrum servera cennou skúsenosťou, ktorá poskytuje hlbší pohľad do fungovania Bitcoinu a blockchainovej technológie.

Avšak treba mať na pamäti, že spustenie a údržba vlastného Electrum servera vyžaduje technické znalosti, ako aj zdroje na udržiavanie servera (napríklad hardvér a pripojenie k internetu). Pre bežných používateľov, ktorí tieto zdroje nemajú alebo nepotrebujú pokročilú úroveň kontroly a súkromia, môže byť používanie verejného Electrum servera praktickejšou voľbou.

My, ako Bitcoinová komunita, tiež prevádzkujeme takýto server a ak nie si technicky zdatný, alebo zatiaľ z nejakého dôvodu nechceš bežať svoj vlastný Full node, môžeš sa pripojiť na náš Electrum server. Prikladám návody pre Trezor a Phoenix.

Trezor

Zmena nastavení sa robí cez Settings -> Crypto -> Bitcoin (klik na ozubené koliesko)

Trezor settings

Zobrazí sa popup okno s nastaveniami. Trezor sa defaultne pripája na servery Satoshi Labs, takže zmeníme “Trezor servers” na “Custom Electrum server”. Tu môžeš pridať viac serverov v tvare url:port:protokol

Adresa nášho servera je electrum.dvadsatjeden.org:50002:s

Phoenix

Vo Phoenixe prejdi do nastavení -> Electrum server -> klik na “Connected …” -> zaškrtni “Use custom server” a vlož
electrum.dvadsatjeden.org:50002
Tu sa protokol ( :s alebo :t ) nezadáva. Automaticky sa pripája ssl.
Klikni na “Connect” a potvrď certifikát “Trust certificate”

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 2

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Podpor autora

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *