5
(1)

Jozef Tučný je interiérový dizajnér s viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami. Od roku 2010 vedie vlastnú dizajnovú spoločnosť JTD – Jozef Tučný Interior Design a za sebou má mnoho projektov, od rezidencií, reštaurácií až po komerčné priestory. V rozhovore prezradil prečo sa rozhodol akceptovať Bitcoin za svoje služby.

Jozef Tučný Interior Design logo

Aké je portfólio tvojich služieb?

Jozef Tučný: Moja spoločnosť JOZEF TUCNY INTERIOR DESIGN ponúka už od roku 2002 služby v oblasti profesionálneho interiérového dizajnu, začínajúc poradenstvom v oblasti interiérových produktov cez interiérové koncepcie, ucelené štúdie a interiérovú architektúru až po samotnú realizáciu high-endových interiérov na kľúč. Svoje doterajšie zručnosti som zbieral najmä skúšaním niekoľkých úrovní projektovej prípravy a realizácie interiérového dizajnu, od poradenstva s klientmi a ich náročnými požiadavkami cez komplexný výber materiálov až po detailné riešenia konštrukčných prvkov so spolu realizátormi finálnych projektov. Som vďačný za každú novú skúsenosť a nadobudnuté zručnosti na mojej celoživotnej dizajnérskej ceste.

Na akých projektoch najčastejšie pracuješ a kto je tvoja klientela?

Jozef Tučný: Viac ako 20 rokov skúseností a tvrdej práce venovanej oblasti profesionálneho interiérového dizajnu mi prinieslo svoje ovocie v podobe viac ako 350 riešených projektov interiérového dizajnu a viac ako 200 úspešne realizovaných projektov a stavieb. Klientela je striedavá, sú obdobia, kedy prevažujú rezidenčné privátne projekty s interiérmi domov a bytov, ale momentálne v mojej dielni prevládajú komerčné projekty z hotelovej a reštauračnej-barovej sféry.

Ktorý projekt z tvojej dielne považuješ za najúspešnejší?

Jozef Tučný: Ťažko by som asi vedel vyzdvihnúť jeden konkrétny projekt, ale v rámci komerčných priestorov si asi najviac vážim projektovanie a realizáciu hotela Holiday Inn v talianskom Ríme, či ostatný projekt hotelového komplexu Európa v Komárne. Z rezidenčnej sféry mám veľmi príjemné spomienky na medzinárodne ocenený víťazný projekt interiéru apartmánového domu v Bratislave pre známu slovenskú moderátorskú celebritu.

Povedz nám niečo o spolupráci s unikátnou švédskou spoločnosťou iO House alebo “Inteligentne organizovaným” domom.

Jozef Tučný: Švédsky koncept – iO House, sme navrhli ako riešenie ekologického rekreačného bývania bez “nulovej” stopy v prírode, pre unikátny projekt v chránenej prírodnej rezervácii. Je to neskutočne prepracovaný koncept autonómneho bývania v podobe 60 m2, ktorý nepotrebuje žiadne sieťové napojenia a dokáže fungovať z minimálnymi energetickými nákladmi – má vlastnú elektráreň, čističku, vodný zdroj vystačujúci pre 2 ľudí na cca 30 dní… proste malý zázrak – a k nemu sme riešili ako exteriérové, tak interiérové riešenie vo veľmi vysokom štandarde. Na vlastnej koži som mal možnosť si vyskúšať niekoľko dní a nocí v tejto výnimočnej kapsule a poviem na rovinu, že by som si v nej vedel predstaviť aj svoje plnohodnotné bývanie.

Miláno je mekka designu. Milánsky veľtrh Salone del Mobile je najväčší svojho druhu na svete. Každoročne sú tam predstavené najhorúcejšie trendy v zariaďovaní interiérov. Bol si tam tento rok?

Jozef Tučný: Salone del Mobile v Miláne je každoročná tradičná udalosť, ktorú si nenechám ujsť, aj keď musím priznať, že počas pandémie som bol spolu s celým svetom nútený vynechať 1-2 sezóny. Tento rok to ale našťastie vyšlo a ja som si mohol dosť dobre užiť túto veľkolepú oslavu dizajnu. Vždy je to pre mňa obrovský zdroj inšpirácie, aj keď musím priznať, že tento rok bolo cítiť na početnom množstve vystavovateľov, že sa evidentne trápia s globálnou ekonomickou recesiou, čo sa prejavovalo najmä na úrovni expozícií, kde sa prezentovalo menej veľkoryso, ako bolo ostatné roky zvykom. Napriek tomu ale skvelý zážitok, ktorý môžem vrelo odporučiť nadšencom interiérového dizajnu.

Na podujatí sa predstavila nemecká značka nábytku Bullfrog, taliansky Predrali či luxusné značky Roberto Cavalli a Rubelli Casa. Ďalej špičkové textílie predstavila značka Backhausen a tapety Wall&Decò. Ktoré značky oslovili teba?

Jozef Tučný: Samozrejme, mám svojich favoritov, ktorých každoročne musím zažiť a nechať sa inšpirovať, ale vyzdvihnúť z toho množstva dokážem len veľmi ťažko – bol by to zoznam na viac strán:))), ale najmä zapôsobili na mňa z oblasti výrobcov svietidiel český Brokis či Bomma, alebo Tom Dixon, z talianskej nábytkovej produkcie stále úžasný Minotti, Molteni, Poliform, Cattelan Italia a mnoho ďalších, v textilnej oblasti asi nemecký JAB alebo z talianskych Cavalli a Versace.

Tento rok si za svoje služby začal prijímať Bitcoin. Takže si vlastne prvý profesionálny interiérový dizajnér, ktorý akceptuje digitálnu menu na Slovensku. Môžu o tvoje služby požiadať aj českí bitcoineri?

Jozef Tučný: No, v skutočnosti je to už od roku 2021, ale áno, aktívne od minulého roku, kedy sa vývojárom v bitcoinovej sfére – konkrétne konceptu HYDRANODE /SK/ podarilo implementovať prijímanie Bitcoinu tak, aby zodpovedalo očakávaniam finančnej správy na Slovensku. Pravdepodobne sú aj ďalšie obdobné projekty, ale za mňa je Hydra top aj kvôli individuálnemu prístupu a promptnej podpore. Považujem sa za bitcoinového nadšenca a veľkého zástanu “Bitcoin only”. Je to jeden z mojich cieľov čo najaktívnejšie spolupracovať s podobnými nadšencami technológie, rozširovať povedomie a pozitívne posolstvo či filozofiu Bitcoinu aj v SK, CZ, v Európe alebo tiež mimo hraníc EÚ po celom svete.

Prečo si sa rozhodol akceptovať bitcoin za svoje služby?

Jozef Tučný: Prezentovať možnosť ako legálne prijímať platby cez Hydranode za služby a tovar v Bitcoine predstavuje pre mňa istú formu inšpirácie a nástroja vzdelávania pre ostatných bitcoinérov či no-coinérov. Považujem za dôležité podeliť sa o túto možnosť a vytvárať pozitívny pohľad na Bitcoin ako jednu z bežných platobných foriem nielen v súkromnej, ale aj v obchodnej sfére. Musím však priznať, že platby v Bitcoine vnímam aktuálne skôr ako prejav vzájomnej úcty a podpory onboardingu než finančnú výhodu.

Jozef Tučný na BTC Pargue

Jozef na konferencii BTC Prague

Ďakujem za rozhovor.

Kontakt a viac z Jozefovej tvorby nájdete na: https://www.behance.net/tucnydesign

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 1

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Článok pripravila D@d@. Ak ju chceš podporiť, môžeš jej poslať saty na [email protected]

Taktiež môžeš navštíviť jej e-shop s merchom na bitcoinovú tématiku https://www.sashe.sk/DadaBtc

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *