5
(6)

Vitajte v sérii rozhovorov s členmi komunity 21 SK/CZ, ktorí s vášňou a angažovanosťou prispievajú ku globálnemu šíreniu povedomia Bitcoinu. Spoločne objavme ich jedinečné príbehy, názory a prínosy pre celkový rozvoj tejto inovatívnej a revolučnej technológie. Tu je prvý z nich. Rozhovor je s Honzom Kohoutem známym ako Johnny the Bitcoiner, autorom youtubového kanála Kryptoplebs.

Ahoj Johnny, na úvod sa nám trošku predstav. Aké je tvoje povolanie, kedy si sa zoznámil s bitcoinom a ako vyzerala tvoja cesta?

Zdravím, jmenuji se Honza Kohout a momentálně pracuji jako fyzioterapeut. Na Bitcoin jsem narazil někdy na jaře 2017, kdy jsem o něm slyšel úplně poprvé. Jako student jsem měl zrovna pár volných peněz, tak jsem si v Paralelní Polis v automatu koupil 0,5 bitcoinu. Měl jsem sice to štěstí, že jsem „nastoupil“ před bullrunem, ale bez vědomostí je vám štěstí k ničemu. Hned pár měsíců potom jsem se obával očekáváného hardforku BCH a raději jsem se ukryl v kryptoměně Vertcoin, která se pyšnila svou decentralizovanou těžbou. Nemusím vám říkat, že jsem o všechny peníze přišel 😀 Postupem času jsem pochopil, proč je dobré zaměřit se pouze na Bitcoin a spořit si do něj, nehledě na jeho aktuální cenu. 

Pracuješ na projekte DIGITÁLNÍ REVOLUCE s Cecílií Jílkovou v spolupráci s produkciou V.O.X. TV. Aké témy ste sa rozhodli zahrnúť do dokumentárnych sérií? Ako vznikol nápad tohto projektu?

Skvělá otázka, díky za ní. Bitcoin přitahuje mnoho zajímavých lidí a každý si tam najde svoje. Cecílie se poměrně intenzivně zajímá o CBDC – digitální měny centrálních bank, svobodu projevu, cenzuru a další podobná témata. Po debatě se mnou pochopila, že jediným způsobem, jak se CBDC vyhnout nebo se před nimi ochránit, je Bitcoin. Rozhodli jsme se, že spolu vymyslíme nějaký projekt, který dokáže tuto problematiku vysvětlit člověku, který o Bitcoinu nebo CBDC vůbec neslyšel. Na Petra Kubelíka jsme narazili přes kamaráda Pavla Macka, se kterým jsem nahrával rozhovor do Kryptoplebs, a díky tomu jsme měli možnost představit náš projekt na známé a zaběhnuté platformě V.O.X. TV lidem, kteří se zajímají o svobodu, jsou spíše konzervativní a sdílí s námi podobné názory. 

Koľko vzniklo dielov a na aké obsadenie sa môžu diváci tešiť okrem Steidu, Pepy Tětka a Juraja Bednára?

Dílů bude 12 a hostů máme tuším 40, čili vyjmenovávat je opravdu nebudu 😀 Každopádně máme all stars team v rámci Bitcoinu, který je takovou červenou nití celého projektu, byť se samozřejmě bavíme i o jiných aspektech digitalizace. 

Bolo to isto náročné aj po finančnej stránke. Podarilo sa vám zohnať aj nejakého sponzora projektu?

Ano, zrealizovat takovýto projekt je opravdu náročné. Podařilo se nám získat 2 sponzory z BTC odvětví, a to přední českou firmu Satoshilabs či hlavní českou směnárnu Anycoin. Kdo se už delší čas pohybuje v BTC komunitě, zjistí, že mnoho lidí si zde navzájem pomáhá a snaží se o maximální spolupráci, protože cíl máme (téměř) všichni stejný a tím je adopce Bitcoinu. S takovými lidmi se hned pracuje daleko lépe, ať už to jsou sponzoři, partneři či přímo hosté. 

Angažuješ sa aj v rámci organizácie bitcoinových meetupov a v spolupráci s Jednadvacet.org si zástupca lokálnej komunity. Za aké mesto? Kde vidíš význam bitcoinových komunít a meetupov ty?

Ano, jsem zástupcem skupiny Jednadvacet Beroun. Bude tomu rok, co jsem se rozhodl vytvořit lokální komunitu bitcoinerů, abychom se spolu jednou za čas mohli sejít, pokecat a networkovat. Díky tomu jsem zjistil, že například @bitcoinvkapse je můj soused 😀 A to ho už pár let sleduji na Twitteru. Setkání v realitě má úplně jinou atmosféru, než když si píšete komentáře pod statusy. Momentálně mám za sebou druhý meetup v Berouně, tentokrát i s panelovou diskuzí a za mě to bylo super. Jsem moc rád, že vznikla iniciativa Jednadvacet a po celé České republice vznikají komunity, které pořádají meetupy. V roce 2017 jste si o tom v malých městech mohli nechat zdát. Jediné meetupy byly tuším v Praze v Paralelní Polis a v některých velkých městech, která máte často z ruky. Dnes není problém mrknout na stránky Jednadvacítky do kalendáře a vybrat si místo, které máte nejblíže. Poznáte nové lidi a často můžete soutěžit i o hodnotné věci v lightningové tombole.

Ďalším zaujímavým projektom, na ktorom pracuješ, je bitcoinový kurz pre začiatočníkov. Ako si spomínaš na svoje začiatky?

Vzpomínám si na ně velice dobře. Před Bitcoinem jsem neměl žádnou zkušenost ohledně investování nebo obchodování na burze, byla to pro mě španělská vesnice. V jedné facebookové skupině jsem si našel týpka, se kterým jsem se domluvil, že mi ukáže, jak funguje burza a co se s ní dá vše dělat. Za hodinu chtěl 2 000 Kč. Bylo to poměrně dost, ale základy jsem tak nějak věděl. Později jsem ale zjistil, že umět jen s burzou na manipulaci s bitcoinem opravdu nestačí. Přesně proto jsem se rozhodl vytvořit komplexní kurz, který lidem ukáže vše potřebné, co pro práci s Bitcoinem potřebují.

Čo všetko bude kurz obsahovať, kde bude prebiehať a pre koho je určený?

Zaměřuji se maximálně na praktickou výuku. V mém kurzu se člověk naučí jak si stáhnout peněženku a jak se posílá a přijímá bitcoin. Vše si ukážeme „naostro“. Následuje kompletní ukázka fungování HW Trezor od instalace až po obnovení smazaných prostředků přes seed. Vysvětlení uchovávání seedu je samozřejmostí. Pokračujeme praktickou ukázkou LN peněženek a možného nákupu, swapu, či prodeje BTC. Vysvětlím a prakticky ukážu, jak funguje směnárna Anycoin nebo aplikace Vexl. Následně si zkusíme nakoupit BTC přes automat a zaplatíme kafe opět přes LN. To vše nám umožnuje Paralení Polis, což je hlavní místo konání tohoto kurzu. Určitě se dotkneme témat jako mýty o Bitcoinu a co nás s Bitcoinem čeká v příštích letech. Kurz je určený především pro začátečníky či mírně pokročilé.

Na tvojom YT kanáli KRYPTOPLEBS máš už na konte 21 úspešných rozhovorov. Koho všetkého si už vyspovedal? Na úvod bol Štěpán Drábek, ktorý si kúpil prvý bitcoin v 12 rokoch. 

Tuším, že rozhovorů jako takových je tam méně, ale něco tam bude 😀 Bohužel, díky časové tísni se nemohu podcastu věnovat tolik, jak bych si přál. Navíc se stále jedná jen o koníček, kanál jako takový zatím žádné peníze nenese. Beru to jako svou sociální síť nebo deníček, kam se rád vracím načerpat informace či inspiraci. Původní vizí bylo zvát do pořadu spíše méně známé a zajímavé hosty ze světa Bitcoinu, jako byl tehdy právě Štěpán, se kterým jsme naše rozhovory zahájili. První natočený rozhovor byl však s Pavlem Luptákem o CBDC. Snažím se o variabilitu v rámci hostů, proto zde najdete i lidi jako je například zakladatel silové školy KB5 Pavel Macek či bitconový vývojář z Afriky Tim Akinbo. Na tenhle rok už mám připravený seznam hostů, tak doufám, že to bude stát za to. 

Minulý rok ťa oslovili bratia Kuchařovci, aby si im vypomohol s najväčšou bitcoinovou konferenciou v Európe, BTC Prague. Akú si dostal úlohu?

Ano, minulý rok se zde konal první ročník největší Bitcoin konference v Evropě BTC Prague 2023. Kluci jezdili všude po světě sbírat zkušenosti a kontakty, aby mohli udělat tuto akci co nejlepší. Jednou z věcí, které si v zahraničí všimli, bylo, že po skončení akce nebyl žádný doprovodný program. Proto se rozhodli, že chtějí udělat nějakou „pleb party“, kam mohou přijít lidé networkovat a bavit se s ostatními bitcoinery z celého světa. A oslovili právě mě, zda bych se toho neujal. Takže jsem v podstatě celé 3 dny po konferenci odjel na místo činu, kde jsme měli naši párty. České pivo, teplá letní noc, dobrá česká kuchyně a bitcoineři, co víc chtít 😀 Každý den se navíc v LN tombole soutěžilo o hodnotné ceny jako například Trezor T. Měl jsem možnost se potkat s bitcoinery z celého světa, například z Polska, Itále, Portugalska, ale také z Argentiny, což bylo super a člověk získal i nové poznatky ohledně toho, jak je to s Bitcoinem i v jiných státech. Na akci dorazilo kolem 50 lidí, v sobotu to bylo ale až 150. Tento rok bych si to rád zopakoval. 

Čo bolo pre teba najväčším zážitkom z BTC Prague 2023?

Popravdě jsem si na akci nejvíce užil networking s kamarády a ostatními lidmi. Přednášky mám většinou všechny nakoukané a vím, o co se jedná. Pokud bych měl ale vybrat ty nejlepší, tak za mě je to můj oblíbenec Robert Breedlove nebo panelová diskuze o Bitcoin Islands. Saylor je klasika, tam jsem byl spíše ze zvědavosti, ale bylo to se vší parádou.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí zvažujú návštevu BTC Prague 2024?

Pokud se nějakým způsobem zajímáte o Bitcoin, BTC Prague byste opravdu měli navštívit. Mnoho firem , speakerů a doprovodného programu přímo v Praze. Atmosféra je naprosto skvělá a každý si tam najde svoje téma. Osobně jsem se bavil i se Saylorem a ptal se ho na jeho názor na tuto konferenci. Bylo mi řečeno, že zde v Praze se nezaměřujeme pouze na cenu, jako je tomu například v Miami, ale i na technologickou stránku či adopci, což je za mě skvělé a velký dík klukům Kuchařovic, že se do toho pustili a dělají Bitcoin lidem dostupnější. 

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 6

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Článok pripravila D@d@. Ak ju chceš podporiť, môžeš jej poslať saty na [email protected]

Taktiež môžeš navštíviť jej e-shop s merchom na bitcoinovú tématiku https://www.sashe.sk/DadaBtc

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *