Vexl
5
(5)

Kúpa Bitcoinu v roku 2024 je možná rôznymi spôsobmi, pričom každý z nich má svoje špecifiká. Nižšie uvádzam najpouživanejšie metódy, ktoré aktuálne využíva mainstream aj cypherpunkeri. Určite by som sa na začiatku sám seba opýtal ako Bitcoin chcem uchovaváť, akú taktiku na nákup chcem využívať a ako ho nakoniec chcem minúť alebo vymeniť za FIAT. Celá filozofia okolo vzniku kryptomien bola hlavne o slobode a nekontrolovateľnosti tretími stranami a preto sa aj možnosť ako sa dnes dostať ku bitnoinu alebo iným altcoinom (ďalej shitcoinom) je rôznorodá a je len na Vás ako veľmi si “pošpiníte” Vaše coiny identitou. Samozrejme aj na to dnes existujú riešenia, ktoré sú ale čoraz viac v hľadáčiku krypto-regulátorov a stále viac v hľadáčiku veľkých štátov. Prinášam niekoľko možností ako sa ku kryptu dnes dostať a možno ak si zvolíte jednu z tých menej priamočiarých ciest, v budúcnosti budete radi, že budete takzvaný “mr nobody”.

0. Non-KYC kryptomenové burzy

Vstupujeme do tajomného sveta Non-KYC kryptomenových búrz, ktoré sú pre mierne pokročilých používateľov. Tieto platformy, ktoré umožňujú výmenu kryptoaktív bez potreby preukazovania totožnosti, v sebe nesú zvláštnu príťažlivosť sľubujúcu väčšiu slobodu a súkromie. Samozrejme tu je burza, ktorá si zoberie svoj podiel za poskytnutie prostredia ale nefiguruje tu žiadna regulácia zo strany banky alebo štátu, až kým to jedného dňa tak bude.

Na týchto anonymných burzách možno obchodovať priamo krypto za krypto. To znamená, že sem nemôžete posielať tradičné FIAT, ani ich odtiaľ vyberať. V mnohých aspektoch sa tieto platformy podobajú na decentralizované financie (DeFi), avšak s určitými podstatnými rozdielmi a podobnosťami. DeFi a Non-KYC burzy zdieľajú filozofiu decentralizácie a minimálneho dohľadu.

Príklady: Uniswap, Jupiter

Výhody Non-KYC búrz

Súkromie: Jednou z najvýznamnejších predností týchto burz je ochrana súkromia. V dobe, kedy sú osobné údaje často predmetom zneužitia, poskytujú Non-KYC burzy azyl, kde vaše identity zostávajú v tieni vášho browsera. Toto je zvlášť cenné pre tých, ktorí považujú anonymitu za nevyhnutnú.

Rýchlosť: Registrácia na tradičných burzách s KYC môže trvať dni až týždne. Na Non-KYC burzách môžete začať obchodovať takmer okamžite, čo je veľkou výhodou vo volatilnom svete kryptomien, kde môže byť každá minúta rozhodujúca.

Jednoduchosť: Ak už máte skúsenosti s kryptomenami a základné pochopenie, ako burzy fungujú, používanie Non-KYC búrz je dosť intuitívne. Tak isto niektoré burzy nedošli k pochopeniu s user experience, takže si treba vyskúšať viac riešení.

Nevýhody Non-KYC búrz

Obmedzené možnosti a funkcie: Mnoho Non-KYC búrz obmedzuje svoje služby len na základné obchodné operácie a teda market buy alebo sell a často neponúkajú širokú paletu mincí alebo pokročilé obchodné nástroje, ktoré môžete nájsť na KYC burzách.

Riziko: Absencia KYC môže znamenať vyššie riziko podvodov alebo neoverených tokenov. Toto riziko je vyššie najmä na menej známych alebo novo založených platformách.

Právne obmedzenia: V niektorých jurisdikciách môžu byť Non-KYC burzy považované za nelegálne alebo sa nachádzajú v šedej zóne práva. Pre obchodníkov to predstavuje riziko, že ich činnosť môže byť kedykoľvek zastavená alebo obmedzená zákonom.

Obmedzená likvidita: Menšia likvidita je častým problémom, keďže tieto burzy nemusia byť tak populárne ako ich KYC protipóly. To môže spôsobiť horšie ceny pri kúpe alebo predaji a obmedzenia pri veľkých objemoch obchodov.

Nedostatok regulácie znamená, že v prípade sporov alebo problémov nemusíte mať kde hľadať právnu podporu alebo ochranu.
Pre tých, ktorí zvažujú ponorenie do sveta Non-KYC burz, je nevyhnutné dôkladne preskúmať platformu a uistiť sa, že rozumiete všetkým rizikám. Pamätajte, že aj vo svete kryptomien platí, že vyššia sloboda často prichádza s vyššou zodpovednosťou.

Zoznam Non-KYC búrz 2024

web zmenárnezaujímavosťcoiny, ktoré môžeš meniťregistrácia
https://www.coinplaza.it/najmenšie poplatky, trošku pomalšia konverziaLN BTC, USDT, ETC, ETH, BTC, ADA, AUGUR V2, STORJ, MONERO, 0x, LINK, Stellar, Lisk, Zcasháno
https://zigzag.io24h volume: 0.04109 BTCLTC, BTC, LN BTCnie
https://fixedfloat.com/nízke minimálne values na zmenuBTT, ADA, BTC LN, DOGE, MAKER, XRP, TRON, MONERO, ETH, BTC, USDC, PAXOS, BNB, USDT ERC20nie
https://boltz.exchange/len s kompatibilnou walletconnect walletkouUSDT, ETH, BTC, BTC LN, LTCnie
https://swap.lightning-network.ro/vyssie transakcie trvajú dlhšie kôli nižšiemu VOLUMEBTC, BTC LN, MONERO, DASH, LTCnie
https://bitni.com/100+ druhov kryptomienAlgorand, ARK ,Travala, Bitcoin SV, Celsius, Crypto.com, Comp, CND, EGLDnie
https://changehero.io50+ druhov kryptomienCELER, COTI, DAI, DIA, USDT, DOT, MATIC, QTUM, RVN, OMG, UNI, SUSHI, STX, YFI, YFII, VET, UMA, XMR, WABInie
https://www.evonax.com15+ druhov kryptaXMR, UNI, LINK, BTC, COMP, DAI, MAKERnie
https://exolix.com300+ druhov kryptaALPHA, ANKR, BAND, AVAX, BTG, BEAM, BNB, BTT, BOLT, CRO, CVC, ETN, EGLD, HNTnie
https://godex.io/exchange100+ druhov kryptomien1INCH, AAVE, AION, AMPL, MANA, DENT, DNG, KSM, KMD, KAVA, HNT, PUNDIX, REEFnie
https://bisq.networkdecentralizovaná P2P burza s vlastnou aplikáciouBTC – FIATnie
https://sideshift.airýchlozmenáreň s vlastným tokenom XAI a staking APY 23%, možné realizovať aj low transakcie od 1USD v prepočteWBTC, SOL, UNI, XMR, BNB, XAI, SRM, SUSHI, COMP, YFI, DASH, ZEC, DOGEnie
https://stealthex.io100+ druhov kryptomienXMR, THETA, THETA FUEL, ADA, TRX, FORTH, ARK, BAL, BAND, BEAM, CELO, MANA, LINA, KAVA, ALICE, PIVX, QTUMnie
https://swapswop.io300+ druhov kryptaSHIB, ALGO, FTT, XEM, HOT, ZEN, SUSHI, BAT, DGB, ONT, OMG, REN, OCEAN, STORJ, AVA, SAND, GAS, SRK, FARM,nie
https://swapzone.ioniečo ako heureka v krypte – porovnáva ceny zmenných párov kryptomien aké chcete zmeniťnie
https://karsha.biz100+ druhov kryptomienCND, CVC, CRW, ETH, BTC, ADA, MANA, DASH, DAI, DOCK, ENJ,nie
https://www.morphtoken.comzadávate aj refund adresu, keby bol problém pri zmene coinuBTC, ETH, BCH, XMR, LTC, DASHnie
https://pay2day.topPredaj Monera, BTC a ETH za Ruble (QIWI, AdvCash)Predaj krypta (LTC, BTC, ETH, XMR)nie
https://simpleswap.io100+ druhov kryptomien, reffela odmena za exchange cez affil linkAlgo, AAVE, ZRX, XMR, BAL, BAND, BAT, BEAM, BNB, BNB – BEP20, CELO, ADA, CRVnie
https://swapspace.co300+ druhov kryptaALICE, AMPL, ANKR, AVA, AVAX, GRT, CAKE, KSM, CMD, NANO, NEXO, NEOnie
https://swaplab.cc7 druhov kryptaBCH, BTC, DASH, ETH, LTC, XMR, ZECnie
https://xchange.meBTC, DASH, GRS, KMD, LTC, THC,nie

1. KYC kryptomenové burzy

Popis: Ide o online platformy, kde si môžete kúpiť Bitcoin za FIAT meny (EUR, USD) alebo vymeniť za iné kryptomeny (ETH, USDT). Je to veľká vstupná KYC brána do sveta kryptomien. Tu sa stretávajú predávajúci a kupujúci a burza si z týchto obchodov berie svoj podiel. Tie najväčšie burzy určujú trendy. Nové typy obchodných nástrojov, špeciálne akcie, podpora v štátnom jazyku, veľké komunity ale aj regulácie, monopólne maniére aj obyčajný tweet dokáže vytvoriť FUD ako sme sa tomu presvedčili pri burze FTX.

Príklady: Coinbase, Binance, Kraken.

Výhody KYC kryptomenových búrz

Široká ponuka kryptomien: Burzy ponúkajú širokú škálu kryptomien, čo umožňuje ľahký prístup k Bitcoinu, ako aj k mnohým shitcoinom.

Obchodné nástroje a funkcie: Najväčšie burzy ponúkajú pokročilé obchodné nástroje a funkcie, ako grafy, analýzy, limitné a stop-loss objednávky, obchodovanie na páku a na krátko, ktoré pomáhajú pri obchodovaní.

Likvidita: Vysoká likvidita na burzách umožňuje traderom rýchlo nakupovať a predávať bez čakania na otvorenie burzy, keďže Bitcoin svet nikdy nespí a je to v podstate najlikvidnejšie aktívum na svete.

Bezpečnostné opatrenia: Najväčšie burzy vynakladajú prostriedky na pokročilé bezpečnostné opatrenia ako dvojfaktorová autentifikácia, šifrovanie a studené úložiská. Cieľom je ochrana všetkých spravovaných bitcoinov a iných kryptomien a zároveň zabezpečenie pohľadávok ich klientov, traderov.

Regulácia a overenie: Mnohé burzy sú regulované a vyžadujú overenie identity, čo pridáva ďalšiu úroveň bezpečnosti a chráni proti podvodom a dáva ako takú záruku.

Nevýhody KYC kryptomenových búrz:

Potreba overenia identity: Overovací proces môže trvať dlho a vyžaduje od bitcoinových nadšencov poskytnúť osobné údaje a dokumenty, čo mnohí považujú za neprijateľné. Často sa stáva, že burzy tento proces v priebehu času opakujú kvôli zmenám podmienok alebo novým požiadavkám na overenie, čo môže prísť v nevhodnej chvíli a spôsobiť frustráciu.

Poplatky za transakcie: Samozrejme aj burzy účtujú poplatky za transakcie, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od objemu obchodu. Tieto poplatky sú väčšinou na tých najviac komerčných burzách najväčšie a malé burzy si snažia získať traderov nižšími poplatkami.

Riziko hackerov a bezpečnostných porušení: Stredné a menšie burzy sú neustále pod útokmi hackerov. Už tie hacky niesú také fatálne ako roky dozadu ale stále sa nájde burza, kde zmiznú aktíva v hodnote desiatok alebo až stoviek miliónov dolárov.

Ovládnutie trhu a manipulácia: Existuje riziko manipulácie s trhom zo strany veľkých hráčov, kedy burza vidí order book ( všetky požiadavky na vstupy a výstupy z obchodov ) a sama obchoduje s touto vedomosťou tak aby cenu aktíva poslala tam, kde jej vyhovuje a tak zlikvidovala traderov a tým vybrala zisky z poplatkov za uzatvorené obchody. V naších končinách sa šepká, že podobné praktiky robí aj veľký partner v červenom šate, ktorý podporuje nie jedného youtubera.

Obmedzenia pre určité krajiny: Niektoré burzy môžu mať obmedzenia pre užívateľov z určitých krajín kvôli reguláciám alebo sankciám, videli sme to veľa krát na Číne, Indií alebo Rusku.

Riadil by som sa rozumom a nie emóciou. Ak ide o väčší balík peňazí, ktorý chcete investovať, zvolil by som najbezpečnejší prístav za cenu väčšieho poplatku. Samozrejme po uskutočnení obchodu, okamžite všetko presunúť na Trezor.

2. Bitcoinové automaty

Popis: Fyzické automaty podobné bankomatom, kde kúpite a predáte Bitcoin a shitoiny. Poplatky sa pohybujú 1-9%.

Výhody bitcoinových automatov

Jednoduchosť použitia: Bitcoinové automaty sú navrhnuté tak, aby boli jednoduché na používanie, čo umožňuje rýchly a intuitívny nákup Bitcoinu aj pre technologicky menej zdatných užívateľov. Ja osobne odporúčam Bitcoinmaty kde sa poznám aj so zakladetoľom a myslím, že aj keď to musia robiť oficiálne a v niektorých prípadoch vyžadujú KYC, stále sú to srdcom bitcoineri a ponúkajú aj iné zaujímavé produkty.

Rýchlosť transakcie: Transakcie prostredníctvom bitcoinových automatov sú zvyčajne veľmi rýchle a dnes už niektoré ponúkajú aj Lighting network.

Anonymita: Niektoré bitcoinové automaty umožňujú užívateľom kúpiť Bitcoin anonymne bez potreby poskytovania osobných údajov alebo dokladov (do určitej sumy).

Nevýhody bitcoinových automatov

Vyššie poplatky: Poplatky za transakcie v bitcoinových automatoch sú často vyššie než na online búrzach, dosahujúc niekedy 10% alebo viac z celkovej sumy transakcie. Toto zvýšenie je cena za možnosť anonymného nákupu Bitcoinu a iných kryptomien.

Obmedzená dostupnosť: Bitcoinové automaty nie sú dostupné v každom meste. Ich počet a rozšírenosť je síce na vzostupe ale do toho môže zamiešať karty aj regulácia.

Obmedzené možnosti: Väčšina kryptomených bankomatou umožňuje zamieňať 5-15 shitoinov a Bitcoin.

Limitované transakčné sumy: Z dôvodu regulácií a bezpečnosti môžu na Slovensku ľudia vybrať na jeden krát maximálne 990€. Nikto ale nezakazuje urobiť 10x obchod za 990€ v rade.

Technické problémy: Ako každé technologické riešenie, aj bitcoinové automaty môžu byť náchylné na technické problémy alebo výpadky, nedostatok cashu v prípade výberu alebo plný bankomat v prípade veľa vkladaní.

3. Peer-to-Peer VEXL app

Popis: Vexl je mobilná aplikácia určená pre anonymné a bezpečné peer-to-peer obchody. Umožňuje užívateľom obchodovať bez nutnosti prejsť KYC procesom, čím podporuje súkromie a jednoduchosť transakcií. Vexl využíva šifrovaný chat pre diskusiu, neukladá osobné údaje ani správy a je plne open-source, čo znamená, že ktokoľvek môže skontrolovať jej kód. Aplikácia podporuje vytváranie lokálnych obchodných komunít a ponúka možnosť anonymizácie ponúk v rámci sociálnej bubliny užívateľa. Funguje úplne intuitívne a je výborne technicky zabezpečená ľuďmi okolo SatoshiLabs. Za zmienku stojí aj fakt, že aplikácia sa využíva nie len na vexlovanie krypta ale sú tam ponuky na prácu alebo služby za krypto.

Výhody Vexl zahŕňajú anonymitu a bezpečnosť pre užívateľov pri obchodovaní s Bitcoinom, vďaka šifrovanému chatu a absencii KYC. Je open-source, čo zvyšuje dôveru a transparentnosť. Podporuje vytváranie lokálnych komunít a vracia Bitcoin opäť na jeho začiatok, kedy ste sa ku kryptu dostali počas dobrej kávy a spoznaním niekoho nového.

Medzi nevýhody patrí potenciálne vyššie riziko podvodov, keďže aplikácia nevyžaduje žiadne KYC overenie alebo akékoľvek obmedzenia. Čo je samozrejme je feature a nie bug.

4. DeFi platformy

Popis: Decentralizované financie (DeFi) platformy sú úžastný vynález aj keď ich decentralizácia je otázna v čase. Nie raz sa stalo, že zaklopali tvorcom na dvere aby sa opýtali ako vedú podnikanie a s tým aj skončili obľúbené služby. DeFi aplikácie sú postavené na blockchain technológii, najmä na Ethereum ale aj na iných chainoch či už L1 alebo L2.

Príklady: Aave, Uniswap

Výhody DeFi platforiem:

Prístupnosť a inkluzívnosť: DeFi platformy sú dostupné komukoľvek s internetovým pripojením, čo radikálne demokratizuje nakupovať krypto-aktíva.

Decentralizácia: Vďaka absencii centrálnej kontroly máme väčšiu kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami a transakciami. Žiaľ štát stále modernizuje svoje nástroje ako stíhať a zadržiavať vývojárov a majiteľov DeFi platforiem.

Možnosti zárobku: DeFi ekosystém vie zarábať aj Vám bez nutnosti tradovať. Je tam veľa finančných produktov kde viete poskytovať likviditu a teda vložiť aktíva a získavať poplatky z tranzakcií. Farmenie coinov, ktoré je už na ústupe kvôli neudržateľnosti a rôzne druhy borrowingu a lendingu.

Transparentnosť: Transakcie a zmluvy v DeFi sa dajú na blockchaine plne preveriť a sú transparentné, čo posilňuje dôveru a bezpečnosť. Táto vlastnosť má veľký potenciál v rôznych oblastiach fintech biznisu a obzvlášť v krypto priestore.

Nevýhody DeFi platforiem:

Komplexnosť a užívateľská náročnosť: DeFi platformy môžu byť pre nováčikov v kryptomenách zložité na pochopenie a používanie. Pred tým ako sa vyberiete na túto cestu bez žiadných vedomostí a predošlých skúseností, poproste o pomoc niekoho kto vám s tým pomôže.

Bezpečnostné riziká: DeFi ekosystém je často cieľom hackerov a podvodníkov, pričom v minulosti došlo k viacerým významným krádežiam alebo kompletnému uzavretia prístupy k vaším coinom a preto na burách držte vždy len toľko o čo si môžete dovoliť prísť.

Regulačná neistota: DeFi sa nachádza v relatívne novej a rýchlo sa meniacej regulačnej oblasti, čo prináša právne riziká a neistotu pre všetkých zúčastnených. Či ste traderom alebo majiteľom tejto služby štát si brúsi zuby na všetky toky peňazí.

5. Požičiať si za Bitcoin

Popis: Firefish je otvorený trhový priestor pre požičiavanie, ktorý spája Bitcoin používateľov, inštitúcie a investorov. Poskytuje decentralizované požičiavanie na základe zálohy v Bitcoine. Umožňuje užívateľom získať pôžičky priamo od iných užívateľov bez centrálneho veriteľa. Ak máte Bitcoin a chcete z neho profitovať bez predaja a zároveň vyhrať nad infláciou, môžete ho založiť a získať 50% jeho hodnoty v eurách na bankový účet, pričom zaplatíte dohodnutý poplatok, napríklad 5% so sumy čo vám pristane na účte. Dve muchy jednou ranou!

Toto je relatívne nové riešenie ako nedopustiť predaj satoshi a zároveň zarobiť na nefunkčných FIAT peňazí.

Výhody použitia bitcoinu ako zabezpeky

Bojovanie proti inflácií nižším úrok ako samotná inflácia. Pôžička nieje daňová povinnosť. FIAT priamo na účet so zmluvou ak by sa pýtal berňák.

Nevýhody použitia bitcoinu ako zabezpeky

Doplňanie likvidity v prípade veľkých prepadov ceny bitcoinu. Obmedzená likvidita, na samotný obchod sa čaká niekoľko dní. Možnosť si požičiať len 50% z celkovej hodnoty vloženého bitcoinu.

Toto bolo mojích 6 možností ako kúpiť Bitcoin v roku 2024. Určite stojí za spomienku samotný vexlák, bez nutnosti použitia aplikácie Vexl ale beriem to ako len ďalšiu z podkategórii tohto článku. Dúfam, že tieto informácie Vám boli na niečo užitočné.

BTC adresa kde je minimálny vklad: 0.002btc (bitlifi)

LN bitlifi: [email protected]

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 5

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

bc1qqttw5taqj5k5dh6kfxh3c4zp89dsfxxzzjh458

Podpor autora

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *