5
(9)

Prinášam vám príbeh bitcoinera, jedného z nás. Robo vyštudoval ekonomický smer. Po ukončení slovenského vysokoškolského štúdia zameraného na financie a investovanie sa stále jasnejšie prejavoval jeden problém, na ktorý nenachádzal dostatočné vysvetlenie. Dôvod bol jednoduchý. Tak dôležitá téma, ktorá má významný vplyv na reálne životy ľudí, nebola na škole oblasťou, ktorej objasneniu by sa venovala zvýšená pozornosť. Bola ňou inflácia. Aj keď ňou strávili more času, stále mu nedávalo zmysel, prečo sa ekonónovia centrálnych bánk usilujú o jej neustály rast, a teda zdražovanie, a považujú to za ten jediný správny ekonomický smer, bez ktorého nás strašia nepeknými scenármi. Odkiaľ sa berie to presvedčenie, že zhruba 2 % inflácia je tá správna a dobre že nie celý zmysel centrálnych bánk sa točí okolo dosiahnutia plusovej inflácie? Prečo nie nulová alebo prečo nie záporná, veď predsa technologický pokrok ide dopredu, tak prečo by rohlík zajtra nemohol stáť menej než dnes, keď jeho výroba je rokmi efektívnejšia a rýchlejšia. Prečo je nevyhnutné ničenie úspor ľudí a plánované ničenie kúpnej sily meny tým pravým orechovým pre všetkých občanov? Nerozumel. A tak sa pustil do vlastného prieskumu, roky po úspešne ukončenom štúdiu. Na internete. A objavil maestra Karpiša… a začal jeho voľný pád do králičej nory… ale viac vám už rozpovie on sám.

“A dosť!” to som celý ja. Na to, aby som sa rozhýbal, potrebujem mať na seba vyvinutý nejaký tlak, či už od niekoho, alebo od seba samého. Potom to už ide. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Viac než tým, kým som myšlienkovo dnes, by som priblížil, aká bola moja cesta k Bitcoinu. Pre netrpezlivých, v skratke, bola dlhoročná, zdĺhavá a s jednou spomínanou obchádzkou – pochopením inflácie.

Nedovolí mi vypustiť zhrnutie 5 rokov na univerzite. Vo veľa veciach, ba dovolím si tvrdiť vo väčšine, by sa štúdium nedalo nazvať praktickým, úžitočným, a reálne bez okolkov popisujúcim stav fungovania sveta. Pravdu, ktorá sa zjednodušene dá povedať v jednej jednoduchej vete, ktorú môžeme následne hlbšie rozvíjať, napríklad, že: „Dnešné peniaze vznikajú z ničoho,“ sme si mohli len veľmi ťažkopádne odvodiť z množstva teoretických textov a teórii. Ono to tam asi bolo nejak zakomponované, ale ja sám som medzi tak chytrých nepatril, a tiež som ani len náznakom na nikom z môjho vysokoškolského okruhu priateľov nespozoroval, že by sa nad pravou podstatou vzniku a fungovania dnešných národných mien hlbšie zamýšľal. A to sme dopodrobna rozpitvávali kvantitatívne uvoľňovania a sprísňovania, tvorbu peňazí a dlhu, fungovanie bánk, ich účtovníctva, históriu a rôzne formy peňazí a ich vývoja. Ale nikdy mi asi nedocvaklo, na akých škodlivých a krehkých princípoch stojí celé dnešné fungovanie peňažného systému. Predsa len, očakávať od štátnej školy pravé pomenovanie vecí a podkopávanie systému peňazí, z ktorých je živená, to nemožno. Ale to som ja nevedel! Veď práve preto som tam predsa išiel, aby som podstatu ekonomických javov pochopil! Nabifľovať, dostať známku, a ide sa na ďalší predmet, taký bol skutočný priebeh 5 rokov štúdia. Bez spätnej väzby na aktuálne dianie, ktorým bola kríza z roku 2009. Bez hlbšieho záujmu študentov a vedenia diskusií na aktuálne dianie vo svete a následného prepojenia na študijné materiály. Netvrdím, že sme neboli trénovaní aj na praktické oblasti, ale rozhodne sme neboli vedení k podnecovaniu vlastného záujmu, kritickému pohľadu na veci a skladaniu si viacerých čiastkových oblastí do jedného zmysluplného celku. Akoby ste boli na štúdiu živlov, a pri časti „oheň“ by ste trávili čas s receptami prípravy teplých jedál, jeho fyzikálnymi vlastnosťami a podobne, ale úplne bolo opomenuté zhrnutie, že oheň je síce dobrý sluha, ale zlý pán, a pri nesprávnej manipulácii s ním vám môze zhorieť celý dom aj spolu s lesom.

Ale späť k tej nešťastnej inflácii. Popri hraní sa s akciovými trhmi vo voľnom čase, sa mi stále nedarilo nájsť uspokojivú odpoveď, prečo je tá inflácia vlastne dobrá a musí tu byť s nami. Fakt už ani sám neviem ako, ale asi cez podcasty na Youtube som sa dostal ku knihe ekonóma Juraja Karpiša: „Zlé peniaze – sprievodca krízou“. A všetko začalo postupne do seba zapadať. Môže to znieť až magicky, ale toto boli tie posledné chýbajúce kúsky skladačky, ktoré som sa tak dlho snažil nájsť. Polopate a veľmi jasne rozpovedané a vysvetlené javy a podstata fungovania dnešného nezdravého (a čím ďalej, tým viac som presvedčený, že aj neudržateľného) sveta financií, postaveného len na dlhu, dôvere, nevedomosti a nezáujme masy ľudí. Plánovaná inflácia je dnes pre mňa škodlivý nástroj bankárov a štátu, na udržiavanie nevedomých ľudí v pracovnom kolobehu a púšťaním žilou, v ideálnom prípade spôsobom, aby to ľuďom nezačalo vadiť až tak, že sa o ňu začnú masovo zaujímať. A teda, kde bežní ľudia strácajú, mocenské kruhy získavajú. Ideálny scenár, nie? 

V poriadku, jeden problém vyriešený, nový na stole. Aký typ sebaobrany zvoliť, aby som si aspoň uchoval kúpnu silu oddretých peňazí? Inflácia robí aj z bežných ľudí špekupantov, ktorí sa náhle a bez tréningu ocitajú zoči-voči neúmerným rizikám a nástrahám. Tiež som po ceste utŕžil zopár škrabancov, na ktoré vonkoncom nie som hrdý. Čo bolo teda prvotným impulzom zárodku môjho záujmu o Bitcoin? Bolo ním občasné spomínanie Bitcoinu v Youtube podcastoch kanálu „Juraj Karpiš“ alebo postupné vyskakovanie okien a loga Bitcoinu na obchodovacej platforme? Ja už ani sám neviem, a je to pre mňa úplne nepodstatné. O čom som však presvedčený je, že bez mojej predchádzajúcej skúsenosti s infláciou a všeobecným záujmom o ekonomické témy, by tá cesta trvala podstatne dlhšie. Jeden by si myslel, že od tohto momentu je to celé hotová vec, bitcoiner telom i dušou lusknutím prstov. No, rozpustime to od tohto momentu ešte postupne na zopár rokov – pozvoľné zvyšovanie záujmu, samoštúdium, postupné branie bitcoinovej králičej nory serióznejše a serióznejšie. V mojom okolí, aj napriek navodzovaniu tejto témy, kde sa len dalo, stále ticho a nezáujem, a to roky. Hm, zrazu je rok 2024, už mi asi nestačí byť v kontakte s Bitcoinom len cez slúchadlá a Twitter, a po novom s 1-2 mojimi „prirodzenými“ kamarátmi, ktorí k nemu nezávisle pričuchli. Mal by som možno skúsiť vystrčiť hlavu z izby a stretnúť sa s komunuitou podobne zmýšľajúcich. Ktovie, čo to prinesie. „A dosť!“ ide sa von (rozumej na meetup).

Áno, Robo navštívil súkromný meetup v Prievidzi, ktorý som zorganizovala, hoci býva 200 km od nej. Pozvala som ho… nech si obzrie svoj ,,druh“. Totiž nikdy predtým v žiadnej bitcoinovej komunite nebol. 😁

A čo pre mňa znamená Bitcoin? Únik zo sveta národných mien, ktoré neplnia funkcie, ktoré plniť majú, a tým myslím hlavne funkciu uchovávateľa hodnôt. Bitcoin si prešiel úvodnými 15 rokmi a každý útok na neho, z hocijakej strany, ho vo finále len posilnil a teraz je podľa mňa v plnej sile. Postupne sa mu otvorili aj dvere do sveta tradičných financií a očakávam jeho výrazné adaptovanie aj samotnými štátmi. Jeho cenové vyjadrenie v národných menách bude len zrkadlom vývoja. Myslím si, že obdobie niekoľkých desiatok rokov nekrytých štátnych mien bude v budúcnosti historicky vnímané ako nevydarený experiment a Bitcoin ako modernejší návrat k zdravým peniazom, ba zdravším než zlato. Odhliadnúc od toho, Bitcoin pre mňa plní aj ďalšie funkcie – hlavne asi funkciu slobody, ak je správne držaný. Lebo mať možnosť vlastniť niečo, čo si vie človek v prípade potreby preniesť cez hranice, len zapamätaním si pár slov, bez ohľadu na názor štátov, na mňa pôsobí ako jeden z najväčších vynálezov ľudstva.

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 9

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Článok pripravila D@d@. Ak ju chceš podporiť, môžeš jej poslať saty na [email protected]

Taktiež môžeš navštíviť jej e-shop s merchom na bitcoinovú tématiku https://www.sashe.sk/DadaBtc

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *