5
(5)

Myslím, že väčšina bitcoinerov už počula o skupine alebo projekte Dvadsatjeden. Ľudia sa pridávajú do Signal skupín, kde sa môžu poradiť, niečo nové naučiť, prípadne osobne spoznať ľudí, ktorí taktiež vidia v Bitcoine určitý potenciál. No mnohí z nich netušia, čo je cieľom projektu Dvadsatjeden Slovensko. A tieto ciele si rozpíšeme na nasledujúcich riadkoch.

História

Projekt Dvadsatjeden vznikol v Nemecku v roku 2018. Samozrejme v Nemecku pod názvom Einundzwanzig. Pár osvietených hláv si vtedy zrejme uvedomilo, že je veľmi dôležité spájať ľudí, ktorí našli v Bitcoine niečo hodnotné. A tá hodnota môže byť pre každého iná. Niekto v Bitcoine videl dobrý kšeft a špekuláciu, iní v tom videli skvelé sporenie, ďalších ohúrila technológia… Tých dôvodov je neuveriteľne veľa. Ako sa povie: sto ľudí, sto chutí. A vďaka tomuto konceptu Einundzwanzig/Dvadsatjeden sa začali stretávať ľudia, ktorí majú diametrálne odlišné životy, povolania, vek alebo záľuby. Začali medzi sebou komunikovať a navzájom si vymieňať skúsenosti a rady. Spájala ich totiž jedna vec. A tou bol Bitcoin.

Tento nádherný koncept z Nemecka prebralo viacero štátov. Postupne sa pridávali Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Taliansko, Francúzsko, Portugalsko… V roku 2023 sa tento projekt dostal aj na Slovensko. Ale nemyslite si, že dovtedy bola na Slovensku čiernočierna tma. V niektorých mestách na Slovensku pôsobili skupinky ľudí, ktorí sa snažili o osvetu Bitcoinu. Komunikovali medzi sebou, stretávali sa, ale o týchto „podivínoch“, čo sa zaujímajú o kryptoaktíva, skoro nikto nevedel. Len pár vyvolených jedincov, ktorým sa podarilo o nich náhodne zakopnúť.  

Slovensko

Rok 2023 to ale zmenil. Chlapci z Prievidze sa do toho riadne opreli. V tejto „najväčšej diere“ bola vďaka ĎuriKemu a Blacksmithovi rozbehnutá dosť silná skupina bitcoinerov. Chalani sa snažili už od roku 2022 presne o to isté, o čo sa snaží projekt DVADSATJEDEN po celom svete. Spájali bitcoinerov z okolia. Organizovali každý mesiac stretnutia, kde sa mohli ľudia vzdelávať v oblasti kryptomien. Vytvárali domáce a príjemné prostredie. A hlavne vytvárali priateľstvá.

Projekt Dvadsatjeden im bol veľmi, ale naozaj veľmi blízky. A tak ho teda rozbehli naplno v septembri na ChainCampe v Ostrave. Naši bratia z Čiech to cítili rovnako. Darmo, však sme ako dvojčatá. Na ChainCampe totiž spolu bok po boku Česi a Slováci predstavili svetu staronový projekt Dvadsatjeden.

Ako spojiť bitcoinerov od Bratislavy až po Michalovce? No, v tejto dobe ľahko. Chalani vytvorili nádhernú sieť komunít na platforme Signalu. Každému väčšiemu slovenskému mestu vytvorili na Signale skupinu „Dvadsatjeden Bratislava…Dvadsatjeden Levice…Dvadsatjeden Prievidza…Dvadsatjeden Snina” atď. Ľudia z okolia sa môžu kedykoľvek do týchto skupín prihlásiť. A tým pádom komunikovať s niekým z okolia, kto sa zaujíma o Bitcoin. Okrem týchto regionálnych skupín vytvorili aj úžasné edukatívne skupiny ako „Dvadsatjeden Edukácia“, Dvadsatjeden Slovensko a Dvadsatjeden všeobecne.  Na ChainCampe pridávali do týchto skupín ľudí, čo sa zastavili pri ich stánku.

Funguje to perfektne. Po ChainCampe sa v prvých Signal skupinách rozprúdili konverzácie na rôzne témy. Edukatívna skupina išla vybuchnúť od otázok.  Niektorí ľudia prišli na to, že vo svojom meste nie sú sami „outsideri bitcoineri“ a vlastne sú ich desiatky… Signal skupiny sa plnili ľuďmi.

Za pomoci Petra P. vznikol úžasný web skupiny Dvadsatjeden.org. A na tento web začali pribúdať zaujímavé informácie. Okrem odkazov do spomínaných skupín pribudla na web aj veľmi dôležitá mapa Slovenska. Mapa, ktorá zobrazuje podniky a prevádzky, ktoré akceptujú platbu v BTC a SAT. Časom pribudli aj blogy a kalendár podujatí.

Septembrový ChainCamp bol takým naštartovaním celého ekosystému. Chalani nezostali sedieť doma na zadkoch a nesledovali pribúdajúce čísla v skupinách. Sadli do auta a „prášili“ na ďalšiu akciu, kde by mohli vykričať svetu, že je tu komunita, ktorá spája bitcoinerov. A tou akciou bola BTC Tour v Bratislave. ĎuriKe, Blacksmith, Mário a Peter rozložili svoj stánok Dvadsatjeden a makali na tom, aby si ľudia našli tú „svoju skupinu“, v ktorej sa dozvedia to, čo potrebujú. Tento postup si zopakovali ešte raz aj na CryptoVestibulle v Žiline. 

Výsledky týchto akcií boli viditeľné okamžite. Ľudia sú predsa len bytosti spoločenské. V mestách sa začali organizovať prvé meetupy, kde si ľudia mohli pokecať osobne v podniku pri dobrom jedle a pivku. A s tými stretnutiami sa roztrhlo vrece. Meetupy sa začali konať v Bratislave, Trenčíne, Leviaciach, Nitre, Žiline… Nastala žatva. Chalani v septembri zasadili a koncom roka mali úrodu. Signal skupiny splnili presne to, na čo boli vytvorené. Bitcoineri po celom Slovensku sa začali konečne pravidelne stretávať. Za ten krátky čas komunita Dvadsatjeden na Slovensku dala dokopy viac ako 700 ľudí, ktorých spája Bitcoin.

PROJEKT “PRE-COINERI”

Chalani z Dvadsatjednotky majú ale latky nastavené vysoko. Momentálne pracujú na projekte, v ktorom by Bitcoin priblížili všetkým ľuďom a nie iba bitcoinerom. Sami viete, aká je to komplikovaná a ťažká záležitosť. Bežný človek berie Bitcoin ako klamstvo a väčšina si ho spája s podvodnou aktivitou. A chalani si povedali, že práve toto sa pokúsia napraviť. Chcú edukovať širokú verejnosť o možných rizikách. Neberte to tak, že teraz chcú ísť onboardovať neznalých ľudí, a nedajbože ich presviedčať o kúpe bitcoinu. Nie, nie, oni chcú edukovať. Chcú, aby ľudia pochopili, čo to ten Bitcoin je, a aké riziká nesie. Chcú naučiť ľudí, ako sa nenechať oklamať. Chcú ľudom vysvetliť úplné základy Bitcoinu. Pretože človek, ktorý vie, ako určitá vec funguje, má menšiu pravdepodobnosť, že sa stane obeťou podvodu. Je to veru veľké sústo.

Projekt “Pre-coineri” je teda pre všetkých, ktorí ešte nevlastnia Bitcoin a chceli by sa dozvedieť viac, či už ich podnieťuje nedôvera k chystanému CBDC, ako spôsob udržateľnej hodnoty, svojej ochrane pred podvodom alebo z iných dôvodov. Edukácia bude prebiehať osobne na báze pravidelných neformálnych stretnutí, kde sa budú preberať témy, ktoré budú ľudí najviac zaujímať. Chalani očakávajú, že z precoinerov sa istá časť ľudí preklopí na bitcoinerov a členov Dvadsaťjednotky. Po čase by radi vyladený model priniesli do každého mesta, kde sa konajú pravidelné stretnutia členov.

Pripravovaná séria edukatívnych videí v spolupráci so Zuzi Lali

Začať edukovať širokú verejnosť  je niečo úplne iné, ako spájať ľudí cez Signal skupinu. Tlač edukatívneho materiálu, letákov, plagátov, banneru, … stojí nemalé finančné prostriedky. Chalani majú sen a majú aj koncept ako to spraviť, ale financovať takýto veľký projekt je úplne iné kafé, ako zorganizovať posedenie pre 20 ľudí pri kofole v podniku. Projekt Dvadsatjeden.org funguje na báze dobrovoľnosti, a všetok čas a energiu členovia investujú do projektu nezištne bez nároku na odmenu. Víziu a ciele je možné zrealizovať len s podporu dobrovoľných príspevkov našich členov. Za pôsobenie Dvadsatjeden sa vyzbierali saty v hodnote 416 eur, ktoré boli použité prevažne v prvých mesiach na “veci”, ktoré nedokázali spraviť sami: hosting, výbava stánku (rollupy, obrus, strapy, …), merch (tričká, nálepky, medy, voňavky, náramky, …), vstupenky pre dobrovoľníkov …

V decembri 12-členná skupina ľudí z Dvadsatjeden komunity absolvovala kurz AmityAge s Dušanom Matuškom, ktorý ich pripravil na prácu Edukátorov. Viac si môžete prečítať v článku.

VÝZVA o pomoc

Najväčšiu podporu Bitcoin komunite preukážeš tým, že priložíš ruku k dielu. Napíš nám, čo dokážeš a pridaj sa k desiatkam ďalších dobrovoľníkov.

Ak nemáš čas aktívne sa zaoberať a budovať komunitu, podporiť nás môžeš aj v satoch, či už jednorázovo, alebo opakovane. Ďakujeme 🧡

Ako na to:
1) zosnímaj QR
2) zvoľ si výšku príspevku
3) platba sa odosiela cez sieť Ligthning network

Ďakujeme

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 5

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Nie som ITčkar, hacker, finančný poradca a ani ekonóm. Som obyčajný smrteľník, ktory objavil čaro a potenciál Bitcoinu.

Podpor autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *