5
(6)

Bitcoin a kryptomeny všeobecne sú pre mnohých ľudí zaujímavou investíciou. Za vidinou rýchleho zbohatnutia sa mnohí ľudia púšťajú do neuvážených nákupov. Bohužiaľ, spolu s popularitou týchto digitálnych aktív sa objavujú aj podvodníci, ktorí sa snažia oklamať nič netušiacich ľudí. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie typy podvodov, s ktorými sa môžeme stretnúť a poradíme vám, ako sa im vyhnúť.

1. Falošné investičné schémy

Jedným z najčastejších typov podvodov sú falošné investičné schémy, ktoré sľubujú obrovské výnosy v krátkom čase. Tieto schémy často propagujú „garantované“ zisky alebo používajú frázy ako „bez rizika“. Ak vám niekto sľubuje, že investovaním do Bitcoinu alebo iných kryptomien určite zarobíte veľa peňazí, je to takmer vždy podvod. To, ako sa bude vyvýjať cena Bitcoinu nasledujúce mesiace a roky, je otázne. Nikto nevie s určitosťou povedať, či bude jeho cena stúpať alebo klesať. Väčšinou vám zavolá nejaký pán/pani na váš mobilný telefón a bude vám sveto-svete tvrdiť, že práve máte jedinečnú príležitosť, aby ste si kúpili Bitcoin, pretože táto kryptomena bude rásť. Začnú vás bombardovať číslami, percentami, výnosmi, spomenú pár známych zvučných mien a názvov zo sveta akciového trhu, ako napríklad Elon Musk, Warren Buffett, Tesla, Amazon , Bitcoin a pod. Zaručia vám garantovaný 20 a viac percentný ročný výnos. A nezabudnú spomenúť, že táto „jedinečná investičná šanca“ sa už nemusí opakovať. Nedajte sa opiť rožkom, hlavne ak neviete, ako kryptomeny fungujú a na akom princípe ich cena stúpa.

Ako sa chrániť: Skepticky pristupujte k ponukám, ktoré sľubujú rýchly a garantovaný zisk. Ak vám niekto tvrdí, že investovaním do určitej kryptomeny zarobíte, buďte obozretní a dôkladne si overte danú spoločnosť alebo osobu. Opýtajte sa, ako sa volá ich spoločnosť, zapíšte si to niekde na papier a ukončite telefonát. Následne si danú spoločnosť/osobu overte na internete. Hľadajte recenzie, články a pod. Môžete navštíviť stránku www.cryptoscamy.sk, kde najdete opis mnohých podvodov. Možno tam nájdete aj Vášho volajúceho.

2. Ponziho schémy a pyramídové hry

Ponziho schéma je podvod, pri ktorom sú výnosy prvých investorov vyplácané z vkladov nových investorov, nie z reálnych ziskov. Tieto schémy často lákajú ľudí tým, že ponúkajú neustále rastúci výnos. Podvodníci vás môžu motivovať aj k tomu, aby ste priviedli ďalších ľudí a dostali za to „odmenu“, čo je typický znak pyramídových hier.

Ako sa chrániť: Ak je výnos závislý od získavania nových účastníkov, s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvod. Vždy sa informujte o tom, ako spoločnosť generuje zisk a či má transparentný obchodný model.

3. Phishingové útoky a krádež údajov

Phishingové útoky sú pokusy o získanie vašich citlivých informácií, ako sú prihlasovacie údaje alebo údaje o vašej kryptomenovej peňaženke. Tieto útoky často prichádzajú vo forme e-mailov alebo správ, ktoré vyzerajú, akoby pochádzali z dôveryhodných zdrojov, ako sú kryptomenové burzy či peňaženky. Ak sa podvodníkovi podarí získať vaše údaje, môže vám ukradnúť peniaze.

Ako sa chrániť: Nikdy neklikajte na odkazy v nečakaných správach a e-mailoch. Skontrolujte, či adresa webovej stránky začína na „https“ a či ide o oficiálnu doménu (webovú stránku). Neposielajte svoje údaje nikomu online, pokiaľ si nie ste istí, že ide o dôveryhodný zdroj. Založte si dve emailové schránky. Jednu emailovú schránku budete používať čisto iba na „oficiálne/úradné veci“ (faktúry, banka, úrady a pod.). Druhú emailovú schránku budete používať na všetko ostatné, čo robíte v internetovom svete a zadávate tam svoju emailovú adresu (e-shopy, sociálne siete a pod.). Týmto spôsobom aspoň čiastočne eliminujete riziko toho, že vám na vašu „oficiálnu“ emailovú adresu príde neželaný email.

4. Podvodné aplikácie a webstránky

Na internete existujú falošné aplikácie a webstránky, ktoré sa tvária ako legitímne kryptomenové burzy alebo peňaženky. Tieto aplikácie a webstránky sú navrhnuté tak, aby od vás získali prístupové údaje alebo aby ste na ne previedli svoje kryptomeny, ktoré potom podvodníci ukradnú.

Ako sa chrániť: Inštalujte si aplikácie iba z oficiálnych obchodov (napríklad Google Play alebo App Store) a vždy si overte recenzie. Pred zadaním akýchkoľvek údajov sa uistite, že ste na správnej stránke.

5. Falošní influenceri a odporúčania na sociálnych sieťach

Sociálne siete sú plné falošných influencerov, ktorí propagujú podvodné kryptomenové projekty alebo „zaručené“ investičné príležitosti. Títo ľudia môžu tvrdiť, že sami zbohatli investovaním do konkrétnej kryptomeny alebo platformy a lákať vás, aby ste urobili to isté. Ich profily často vyzerajú profesionálne a dôveryhodne, čo môže ľudí ľahko oklamať, alebo prezentujú luxusný životný štýl.

Ako sa chrániť: Buďte skeptickí k finančným odporúčaniam na sociálnych sieťach, najmä ak prichádzajú od ľudí, ktorých nepoznáte. Pamätajte, že ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak aj je.

6. „Giveaway“ podvody a falošné súťaže

Na internete, najmä na sociálnych sieťach, sa objavujú podvodné súťaže, kde vám sľubujú kryptomeny zadarmo výmenou za to, že pošlete nejakú sumu na konkrétnu adresu. Typickým príkladom je podvod, kde sa uvádza, že ak pošlete malú čiastku, dostanete späť dvojnásobok. Samozrejme, po zaslaní peňazí už z nich nič neuvidíte.

Ako sa chrániť: Nikdy nezasielajte peniaze do podobných súťaží ani nezdieľajte citlivé informácie, ani svoj email. Ak niekto ponúka peniaze zadarmo za splnenie jednoduchých úloh, pravdepodobne ide o podvod.

7. Zneužitie automatov na kryptomeny.

Už ste si asi všimli v nákupných strediskách a frekventovaných miestach rozmiestnené automaty na kryptomeny (nazvime ich „kryptomaty“). Sú väčšinou rozmiestnené hneď popri bankomatoch. Na kúpe kryptomien z týchto automatov nie je nič zlé a nelegále. No treba byť veľmi obozretný, pretože podvodníci začali využívať tieto kryptomaty vo svoj prospech. Podvodník väčšinou nahovorí obeť, aby vložila finančný obnos do kryptomatu. Väčšinou sa jedná o dôchodcov, ktorí si myslia, že peniaze vkladajú do bankomatu a nie kryptomatu.

Ako sa chrániť: Byť si vedomí, že ak raz do kryptomatu vložíte peniaze a odošlete ich na „ďalší účet“ (adresu), ktorá vám nie je známa, peniaze sú už nenávratne preč. Transakcia sa nedá stornovať a dokonca ani vypátrať, ak je finančná čiastka do 1000 eur. Majiteľ kryptomatu vám môže poskytnúť kamerový záznam, na ktorom budete pravdepodobne zachytení iba vy. Pretože podvodník vie, ako sa má ku kryptomatu postaviť, tak aby ho nebolo vidieť na kamerovom zázname.


Toto je iba časť podvodov, s ktorými sa môžete stretnúť. No podvodníci sú veľmi kreatívni. S tým, ako bude cena Bitcoinu stúpať, budú pribúdať aj nové, sofistikovanejšie podvody. Pri investovaní do Bitcoinu je najdôležitejšie byť opatrný. Mali by ste mať aspoň základné vedomosti, ako funguje Bitcoin a kde si ho bezpečne uchovať/uložiť. Informácie si overte u viacerých dôveryhodných zdrojov. Buďte pozorní k rôznym „príliš dobrým“ ponukám a nezabúdajte, že v digitálnom svete je veľmi ľahké naraziť na podvod.

Najlepšou prevenciou je byť v „obraze“ . Mať základný prehľad o tom, čo to ten Bitcoin je. Pretože ak nemáte základné informácie o fungovaní kryptomien a aj Bitcoinu, ste ten najľahší ciel pre podvodníka.

SaSa

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 6

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Nie som ITčkar, hacker, finančný poradca a ani ekonóm. Som obyčajný smrteľník, ktory objavil čaro a potenciál Bitcoinu.

Podpor autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *