4.2
(5)

Neformálna reportáž z Oslo Freedom Forum 2024

Počas roku 2023 som si všimol, že niektorí z mojich najobľúbenejších a vnútornou integritou prekypujúcich bitcoinerov ako napr. Lyn AldenJeff Booth a Jack Dorsey sa zúčastňujú na medzinárodnej konferencii Oslo Freedom Forum. Je to každoročná konferencia, ktorá si dáva za cieľ vytvoriť priestor pre dizidentov, umelcov, novinárov a bojovníkov za slobodu z celého sveta, aby sa mohli stretnúť a zazdielať skúsenosti a nástroje, ktoré im pomáhajú bojovať proti útlaku v ich domovských krajinách. Je dôležité si uvedomiť, že 70% ľudstva dnes žije pod útlakom totalitných režimov. Čítaš správne, 5.6 miliardy ľudí je menej slobodných ako Ty.

Pretože Bitcoin je nástrojom ekonomickej slobody, ktorá je podstatnou súčasťou slobody ako takej, právom mu patrí miesto na tejto konferencii. Preto už niekoľko rokov Oslo Freedom Forum pozýva bitcoinerov z celého sveta aby edukovali bojovníkov za ľudské práva o Bitcoine a ukazovali im ako im v ich boji môžu nezastaviteľné, necenzurovateľné, deflačné peniaze pomôcť.

Sám som bitcoiner (hrdý maxík 😊) a zároveň hlboko pociťujem krivdu, ktorá sa voči slobodnému ľudskému duchu deje po celom svete a tak som sa tento rok rozhodol na OFF zúčastniť a načerpať tam inšpiráciu, spojenie a kontakty s obdobne zmýšľajúcimi ľuďmi.

Teplota 37.8°C ale toto si nemôžem nechať ujsť 😊

Prvé dva dni konferencie boli zamerané na prednášky dizidentov a bojovníkov za slobodu po celom svete. Celý program a záznamy z prednášok sú už k dispozícii na internete. Prednášky boli veľmi pôsobivé a emocionálne nabité a aj keď som veľmi, veľmi tvrdý a drsný chlap, často som sa neubránil slzám. Aj keď to tak na Slovensku možno nevnímame, patríme k vyspelému svetu a naše problémy (aj keď je aktuálna situácia vážna), stále nie sú nič oproti tomu čo sa deje vo svete. Áno, občas k nám niečo prenikne zo svetových správ, pozrieme si nejaký dokument o živote v chudobnejšej krajine a možno si na Wikipédii pozrieme rebríček krajín podľa HDP na hlavu, no takýto priamy kontakt s ľudmi žijúcimi v týchto režimoch je omnoho silnejší a pre mňa chvíľami až zdrvujúci. Každý z účastníkov si so sebou priniesol silný príbeh, no zo všetkých by som vyzdvihol Paul Rusesabagina, hrdinu Rwandskej genocídy, ktorý osobne zachránil 1268 ľudi pred brutálnou smrťou a ktorého príbeh bol stvárnený vo filme Hotel Rwanda.

Jedným z hlavných ideálov a cieľov Bitcoinu je sloboda, pretože sloboda obchodovať, teda slobodne ekonomicky komunikovať je priamo spätá, ak nie totožná, so slobodou prejavu. A práve z tohoto dôvodu, ľudia ako Jack Dorsey a Lyn Alden, ktorí vnímajú bitcoin ako nástroj ekonomického oslobodenia zároveň hľadajú riešenia ako poskytnúť slobodu prejavu ľudom takým nezastaviteľným a necenzurovateľným spôsobom aký pre ekonomickú komunikáciu poskytuje Bitcoin. V tomto rozhovore hovoria o necenzurovateľnom internetovom protokole Nostr, ktorý kontrolu nad Vašou komunikáciou berie firmám ako Meta, X apod. a dáva ju do rúk Vám. Tieto firmy síce s nami môžu zdielať ideály slobody prejavu, no treba si uvedomiť, že podliehajú cenzúrnym tlakom zo strany štátov a nie vždy sa im vedia ubrániť. V tomto rozhovore zároveň upozorňujú na nebezpečenstvo manipulácie algoritmami a aké dôležité je mať možnosť vybrať si algoritmus, ktorý mi napr. prezentuje moje denné správy.

Tretí deň mal samostatný, celodenný track s názvom Financial Freedom Track, ktorý bol venovaný sérii krátkych prednášok o tom ako bitcoin už dnes:

Bitcoin má rôzne významy pre rôznych ľudí. V našej relatívne vyspelej, bohatej a bezpečnej spoločnosti je ľahké zúžiť svoj záujem o Bitcoin len na potenciálny FIAT-ový zárobok prípadne filozofovanie o monetárnej politike. Možno to pre teba, milý bitcoiner, alebo nebodaj pre-coiner, ešte dnes nie je úplne uchopiteľné, ale Bitcoin je nádejou svetla, slobody a pravdy pre milióny ľudí po celom svete. A možno to dnes ešte nevnímaš, no tá temnota autoritatívnych režimov sa pomaly plíži do spoločností kde to kedysi bolo nepredstaviteľné. Bitcoin je jedinou šancou ľudstva na život v slobode a mieri. Každou jednotkou tvojej ekonomickej energie ktorú si uložíš na Bitcoinovej sieti pomáhaš nielen sebe ale miliónom ľudí po celom svete, ktorých jediným nástrojom ekonomickej komunikácie je Bitcoin. Stackuj sats (kupuj Bitcoin) akoby išlo a budúcnosť tvoju, tvojej rodiny, tvojej krajiny, tvojej planéty. Pretože ide.

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počet: 5

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Vi Veri Vniversum Vivus Vici

npub: npub1t2j78z4mkdlcnjrrgxdare8xp233mqh68sunjl3cvkrw89smsqssy5nryq

Podpor autora

Vi Veri Vniversum Vivus Vici

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *