5
(3)

Toto je Itaipu priehrada, dnes tretia najväčšia hydroelektráreň na svete, postavená na rieke Paraná, ktorá tvorí prirodzenú hranicu medzi Paraguajom a Brazíliou. Z hľadiska inštalovaného výkonu 14 000 MW je to tretia najväčšia elektráreň po priehradách Tri rokliny a Baihetan v Číne.

Toto je aj miesto, kde sa stretáva ponuka s dopytom, a kde sa presídľujú mnohí bitcoinoví ťažiari aj práve zo Slovenska.

Prečo je to tak?

Aj keď nie som veľkým zástancom používania mnohých dát v texte, lebo si myslím, že čitateľa len zbytočne zahlcujú, musím povedať, že tentokrát som neuposlúchla moju vlastnú radu a tento článok je plný čísel. Nedalo sa inak, je to dôležitá súčasť kontextu.

Elektráreň zásobuje obnoviteľnou energiou celý Paraguaj. A keďže vyprodukuje omnoho viac elektriny ako táto malá krajina dokáže spotrebovať, nadbytočnú elektrinu exportujú do Brazílie. Približne 85 % energie vyrobenej v elektrárni využíva Brazília. Obe krajiny majú rovnaké právo na produkciu priehrady, ale keďže Paraguaj spotrebuje len 15 % svojho podielu, je povinný zvyšok predať Brazílii, ktorá má podľa zmluvy predkupné právo. Predpokladá sa, že Paraguaj vyčerpá tento prebytok energie okolo roku 2030-35.

Zdá sa však, ze Paraguajci nie sú spokojní s cenou, ktorú im Brazília platí a tak hľadajú iných kupcov pre túto lacnú energiu. Týmito kupcami sú práve bitcoinoví ťažiari aj zo Slovenska, ktorí zase hľadajú lacné zdroje energie. A tak sa práve na území Paraguaja veľmi prirodzene stretáva ponuka s dopytom.

Hlavným zdrojom pre bitcoinovú ťažbu je dnes už práve vodná energia, ktorá tvorí asi 23 % z celkovej ťažby.

Aj keď EÚ by nás rada presviedčala o tom, aká je bitcoinová ťažba „špinavá“ robota, vďaka ktorej sa tu všetci upečieme zaživa, ak sme už dovtedy neumreli od smädu. Raz Bitcoin spotrebuje toľko energie ako celá Argentína, inokedy je to zase Holandsko.

Faktom zostáva, že podľa najnovších informácií bitcoinová ťažba použije iba 0,38 % celosvetovej spotreby energie. A dnes už viac ako 50 % energie použitej na ťažbu Bitcoinu pochádza z obnoviteľných zdrojov, ako napríklad táto hydroelektráreň.

Toto percento je dokonca najvyššie zo všetkých odvetví priemyslu na svete a stále rastie.

Zloženie bitcoinovej siete z udržateľných zdrojov sa v súčasnosti zvyšuje o 6,2 % ročne.

História elektrárne

V pôvodnom Guarani jazyku „Itaipu“ znamená zvučiaci kameň a priehrada bola pomenovaná podľa ostrova, ktorý sa vtedy na rieke nachádzal. Dalo by sa povedať, že Itaipu priehrada má veľmi vysoký význam v hospodárskych a aj diplomatických dejinách oboch krajín.

Zmluva o výstavbe vodnej priehrady Itaipu bola podpísaná v čase, keď Brazília aj Paraguaj boli pod vojenskou vládou a viedli spory o pohraničné územia. Akt z Iguaçu podpísaný v roku 1966 ukončil konflikt a znamenal prvý oficiálny krok k tomu, čo sa stalo s vodnou priehradou Itaipu.

Itaipu bola budovaná rýchlosťou 20 poschodovej budovy každých 55 minút. A množstvo použitej ocele a železa by stačilo na postavenie 380 Eiffelových veží.

Objem vyťaženej skaly je 8,5-krát väčší a objem použitého betónu 15-krát väčší ako pri Eurotuneli.

V roku 1994 bola priehrada vyhlásená americkou spoločnosťou pre stavebné inžinierstvo za moderný div sveta.

V roku 2016 dosiahla nový svetový rekord v ročnej výrobe elektrickej energie, keď vyrobila 103,1 TWh. To sa rovná energii, ktorú Paraguaj spotrebuje za 11 rokov a Argentína za jeden rok.

Na získanie rovnakého množstva energie by tepelná elektráreň musela spáliť 536 000 barelov nafty za deň.

Za zmienku stojí aj to, že výstavba Itaipú mala okrem politicko-ekonomických aj značné environmentálne a sociálne vplyvy. Ako vytvorenie veľkého jazera, ktoré zaplavilo rozsiahle územie, vrátane vodopádov Guaíra. Tieto vodopády dovtedy predstavovali najväčší objem padajúcej vody na svete. Paraguaj a ani Brazília nemali v tom čase žiadne právne predpisy ochrany biodiverzity a vodopády boli doslova ponorené pod umelé jazero vytvorené priehradou.

A tiež treba dodať, že vysídlených bolo takmer 65 000 obyvateľov. Pravdepodobne mnohí boli presídlení proti ich vôli. Aj keď oficiálne štáty tvrdia, že toto presídľovanie prebehlo správne a podľa dohody a obyvateľom bolo vyplatené odškodné v total sume 190 mil. USD, viacerí pôvodní obyvatelia sa však súdili so štátom za hrubé porušenie ich práv a žiadali riadne odškodnenie.

Keďže štátne praktiky a vysoká miera korupcie v akomkoľvek štáte na svete je nám mnohým asi dobre známa, ja osobne sa skôr prikláňam veriť pôvodným obyvateľom.

Ako je to dnes?

Nech je to však ako chce, nedá sa poprieť, že táto elektráreň do značnej miery opravila diplomatické vzťahy medzi Brazíliou a Paraguajom a je dnes hlavným zdrojom elektrickej energie pre obe krajiny, hlavne Paraguaj, ktorý sa vďaka nej stal nezávislým na fosílnych palivách.

Okrem toho sa Itaipu Binancional angažuje v mnohých sociálnych a edukatívnych projektoch, hlavne v prospech znevýhodnených detí a obyvateľstva. A tiež realizuje rozsiahly program zameraný na zachovanie biodiverzity v oblasti. Súčasťou tohto programu je budovanie a udržiavanie siedmich rôznych prírodných rezervácií (spolu 100 000 ha pôdy) v povodí rieky Paraná. Jednu z týchto rezervácií, Tati Yupi, sa nám podarilo navštíviť.

Ak by ste si túto elektráreň chceli pozrieť naživo, dá sa k nej dostať aj z paraguajskej strany z mesta Ciudad del Este. A tiež aj zo strany Brazílie z mesta Foz do Iguacu. Voľný pohyb v oblasti elektrárne celkom logicky nie je možný a tak keď o sebe dáte vedieť v návštevnom centre, nasadia vás na autobus, ktorý premáva asi raz za hodinu a prevezú vás po stredisku. Autobus robí jednu prestávku z paraguajskej strany a dve prestávky z brazílskej strany na vyhliadke, kde si môžete spraviť pár fotiek.

Nám to určite stálo za to, je to vskutku spektakulárne veľdielo.

ZDROJE:

https://batcoinz.com/bitcoin-by-energy-source/

https://nacla.org/news/2019/08/13/dam-almost-brought-down-paraguays-president

https://www.jbs.cam.ac.uk/2023/bitcoin-electricity-consumption/

https://www.itaipu.gov.br/en

https://itaipupost2023.com/explainer-7-things-to-know-about-itaipu/

https://lab.org.uk/tekoha-sauce-community-fights-to-recover-land-at-itaipu/

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 3

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

bitcoinová edukácia, cestovanie a výtvarné umenie

Podpor autora

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *